Translate

poniedziałek, 12 marca 2018

Poe: Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze

Przypomniałam sobie o tym zbiorze niejako mimochodem przy dzisiejszym zakupie innego, równie klasycznego dzieła, a mianowicie Zgrozy w Dunwich i innych przerażających opowieści H.P. Lovecrafta. Vesper jako wydawnictwo zaskarbił sobie moją sympatię przy okazji Golema Meyrinka, o którym to pisałam w 2014 roku. Z niesłabnącym zainteresowaniem śledziłam jego późniejsze dokonania. Tytuły takie jak Portret Doriana Graya, Dracula czy Mnich przyjęłam z prawdziwym usatysfakcjonowaniem. Są pięknie wydane, a przede wszystkim (czego brakuje mi na krajowym rynku wydawniczym) zilustrowane. 


Zbiór opowiadań E.A. Poe kupiłam wprawdzie już w zeszłym roku, ale dopiero teraz znalazłam nieco czasu, aby przedstawić go w blogu. I oto jest. Pewnie gdyby nie Lovecraft książka nadal stałaby na półce w zapomnieniu. 
Tytuł ukazał się w 2010 roku i od tej pory wiele już zostało o nim powiedziane i napisane. Większość czytelników i posiadaczy tej książki zwykle rozpływa się nad zawartymi w niej ilustracjami autorstwa Harry'ego Clarke'a. I cóż w tym niezwykłego? Ja też się rozpływam. Clarke, irlandzki artysta i ilustrator książek, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, jak nikt inny zobrazował opowieści Poego. Jego prace są pełne tajemniczości, groteski i makabry, i nie brak im gotyckiego pazura i romantyzmu. Pasują do opowiadań Poego wręcz idealnie. I doskonale uatrakcyjniają omawiane przeze mnie 
wydanie.


Zbiór zawiera 37 opowiadań podzielonych tematycznie. I tak w Śmiertelnym uścisku miłości mamy jedne z najsłynniejszych opowieści mistrza XIX-wiecznej literatury (nie tylko grozy), czyli cztery jakże znajome tytuły-imiona: Berenice, Morellę, Ligeję i Eleonorę. Następnie są Tortura sumienia, rozkosz zemsty, Po tej i tamtej stronie śmierci, Zagadki i tajemnice realności, Dalej niż na koniec świata i w końcu Czy pisanie to zajęcie dla dżentelmena? Są tu tak popularne opowiadania jak Czarny kot, Serce - oskarżycielem czy Zabójstwo przy rue Morgue oraz mniej znane tytuły, jak np. Anioł dziwnych przypadków, czy Rozmowa Monosa z Uną. Ponieważ opowiadania pochodzą z wielu wcześniejszych zbiorów, przekład należy do kilku tłumaczy, m. in. Bolesława Leśmiana i Stanisława Wyrzykowskiego - chyba najbardziej rozpoznawalnych wśród tłumaczy Poego.

Książka jest do wyboru w twardej lub miękkiej oprawie. Pewnie nikogo nie zdziwi, że wybrałam i opisuję tu wydanie w twardej - jak zawsze, kiedy mam wybór. Ilustracje i szata graficzna sprawiają, iż jest to zdecydowanie najpiękniejsze wydanie E.A. Poego, jakie ukazało się w Polsce.






Ilustracje Harry'ego Clarke'a:














czwartek, 15 lutego 2018

Aliens: The Original Comics Series

Aliens: The Original Comics Series to komiks autorstwa Marka Verheidena i Marka A. Nelsona, który kupiłam natychmiast, gdy tylko się ukazał w preorderze w listopadzie ubiegłego roku. Jest to z pewnością pozycja, którą wielbiciele Obcego posiadać muszą i niekoniecznie powinni być oni czytelnikami komiksów, Aliens Verdeheina i Nelsona jest bowiem dla nich olbrzymią gratką (jak powszechnie wiadomo, prawdziwy wielbiciel nie oprze się żadnej formie obiektu pożądania). 

Nie wiem, czy jest sens rozpisywać się nad wyjątkowością tego wydania, wystarczy rzucić okiem na zdjęcia. Już sam format komiksu robi wrażenie:  21cm x 31cm. Plus 200 stron druku - prawdziwa cegła. Komiks na pewno nie do trzymania w ręku podczas czytania. Poza tym na uwagę zasługują grube, matowe kartki i poczernione krawędzie stron. Niektórym nie podoba się właśnie owa grubość kartek, które - ich zdaniem - są trochę zbyt sztywne.

Warto zaznaczyć, że seria komiksowa powstała w dwa lata po drugiej części Obcego Jamesa Camerona, stąd zawarta w niej kontynuacja wydarzeń znanych z filmu. Po filmie Obcy 3 została ona wyrzucona z kanonu, niemniej warto zapoznać się z opowiedzianymi tu historiami, traktując je jako porywającą alternatywę dla uniwersum Aliens. 







 


wtorek, 13 lutego 2018

Must have: fetysze do kupienia (4)

Książki to fetysze, rzecz wiadoma, a ich czytanie, a jeszcze bardziej kolekcjonowanie, to sprawa wielce intymna i podniecająca.

- Krzysztof Varga




Po przejrzeniu nowości wydawniczych, postanowiłam z nowym rokiem zamieścić na mojej liście jedynie dwie pozycje książkowe - reszta to komiksy, które wciąż nadrabiam. Dlaczego tak skromnie z literaturą? Odpowiedź jest prosta: wszystko, co chciałam mieć, co chciałam przeczytać, już mam. Albo zamieściłam tu wcześniej.


W sierpniu w cyklu Must have pisałam o wznowieniu Życia pewnego szaleńca Akutagawy Ryūnosuke (które to znalazło już swoje miejsce w mojej biblioteczce). Tym razem pragnę Was poinformować, że w grudniu ubiegłego roku ukazał się kolejny tytuł, od lat gorączkowo poszukiwany przez miłośników literatury japońskiej. Państwowy Instytut Wydawniczy wznowił mianowicie Złotą pagodę Yukio Mishimy, co na pewno ucieszy nie tylko Ambrose'a.

Oby tak dalej :)


__________________________________________________________________


1. Sebastian Frąckiewicz Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji
    Wydawnictwo: Czarne
    Rok wydania: 2017
    Oprawa: twarda 


2. Patryk Mogilnicki Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja 
    Wydawnictwo: Karakter
    Rok wydania: 2017
    Oprawa: twarda

 




___________________________________________________________

KOMIKS

1. Tony Daniel Batman - Detective Comics Tom 1: Oblicza śmierci
    Wydawnictwo: Egmont
    Rok wydania: 2013
    Oprawa: twarda


  
2. Grant Morrison, Klaus Janson Batman - Gotyk
    Wydawnictwo: Egmont 
    Rok wydania: 2016
    Oprawa: twarda z obwolutą

  
3. David Finch, Paul Jenkins, Ed Benes, Richard Friend Batman - Mroczny Rycerz, Tom 1: Nocna trwoga
    Wydawnictwo: Egmont
    Rok wydania: 2014
    Oprawa: twarda
  
    
4. Gregg Hurwitz, Alberto Ponticelli, Cliff Richards, Alex Maleev Batman - Mroczny Rycerz, Tom 4: Glina
    Wydawnictwo: Egmont
    Rok wydania: 2016
    Oprawa: twarda



5. Mike Mignola, John Byrne Hellboy Tom 1 - Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła
    Wydawnictwo: Egmont
    Rok wydania: 2017
    Oprawa: twarda

  

6. Mike Mignola Hellboy Tom 2 - Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia
    Wydawnictwo: Egmont
    Rok wydania: 2018
    Oprawa: twarda


7. Tanabe Gou H.P.Lovecraft: Nawiedziciel mroku    
    Wydawnictwo: Studio JG
    Rok wydania: 2017
    Oprawa: miękka z obwolutą


8. Charles M. Schulz Fistaszki zebrane 1983 - 1984
    Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    Rok wydania: 2017
    Oprawa: twarda





_________________________________________________________________